STATE TITLES

Division Two Hot Rods
Division Two Hot Rods
SEASON 1st 2nd 3rd TRACK
18-19 Ricky Mills Leigh Burkett Scott Laidlaw Bairnsdale Speedway
17-18 Scott Laidlaw Shane Uprichard Jordan Haley Rushworth Speedway
16-17 Scott Laidlaw Ricky Mills Rob Tatterson Drouin Speedway
15-16 Scott Laidlaw Broderick Stray Leigh Burkett Rosedale Speedway
14-15 Toby Callanan Scott Laidlaw Rick Mills Bairnsdale Speedway
13-14 Toby Callanan Scott Laidlaw Andrew Galley Rosedale Speedway
12-13 Bob Callanan Scott Laidlaw Jeff Smith Mid-Western Speedway
11-12 Daryl Logue Andrew Galley Gordon Angus
10-11 Daryl Logue Jeff Smith Toby Callanan Wahgunyah Speedway
09-10 D. Logue S. Laidlaw R. Mills Bairnsdale Speedway
08-09 D. Logue S. Severs J. Dike Jr
07-08 Bairnsdale Speedway
06-07 D. Logue D. Severs J. Angus Drouin Speedway
05-06 J. Angus D. Logue J. Dike Jnr Alexandra Speedway
04-05 W. Logue S. Tatterson D. Severs Rushworth Speedway
03-04 J. Angus R. Tatterson P. Angus
02-03 J. Angus R. Tatterson S. OConnell
01-02 J. Angus R. Mills G. Angus
00-01 A. Galley J.Angus D. Galley Bairnsdale Speedway
99-00 J. Angus B. Angus A. Corcoran Drouin Speedway
98-99 Rob Tatterson Gordon Russell Brendan Angus Alexandra Speedway
97-98 NO TITLE
96-97 Russ Bergmeier John Dike Jnr Colin Stewart Drouin Speedway
95-96 Rob Lindsay Bob Furlong Brian Thomas Nyora Raceway
94-95 Barry Ross Bob Furlong Rob Lindsay Bairnsdale Speedway
93-94 Andy Lefeber Tim Craine Steve George Drouin Speedway
92-93 Barry Ross Euan Sell Terry White
91-92 B. Ross B. Furlong B. Furlong
90-91 B. Furlong L. Ross S. George
89-90 W. Martin B. Furlong D. George
88-89 L. Ross B. Furlong E. Sell
87-88 D. Ross L. Ross B. Ross
86-87 D. Carrick B. Ross K. McKie
85-86 B. Ross T. White N. Franklin
84-85 B. Parker
83-84 B. Ross
82-83 J. Rotherham
81-82 B. Ross
80-81 L. Rosemeier
79-80 K. Gray
78-79
77-78 B. Ross
76-77 B. Ross
75-76 NO TITLE
74-75 G. Moran
73-74 T. Nankervikis
72-73 K. Gray
Goulburn Ovens Sedans
Goulburn Ovens Sedans
SEASON 1st 2nd 3rd TRACK
18-19 Jack Milthorpe Mark Gordon James Powell Alexandra Speedway
17-18 Liam Powell Mark Gordon Brendan Brewer Wangaratta Speedway
16-17 Clint Henderson Daniel Creek James Powell Wahgunyah Speedway
15-16 Ross McLean Nathan Shortis Scott Callender Wangaratta Speedway
14-15 Charlie Ball Justin Brockley Mick Pettit Leeton Speedway
13-14 Wayne Williams Mitch Watts Tom Bowers Wahgunyah Speedway
12-13 Danny McCarten Clint Henderson Brendon Tracey Wangaratta Speedway
11-12 NO TITLE
10-11 Thomas Bowers Bruce Robb Mitch Watts Wangaratta Speedway
06-07 Joel Brinsley   Matt Magor Alexandra Speedway
05-06 K. Chalcraft S. McDonald C. Young  
04-05 R. Ussher R. McLean G. Hamblin  
03-04 T. Mills R. McLean W. Rodda  
Junior VSC Standard Saloons
Junior VSC Standard Saloons
Most titles – Chris Stewart and Mitchell Foster – 2 Titles Each
SEASON 1st 2nd 3rd TRACK
18-19 Rhys Lansdown Kacey Ingram Lewis Williams Nyora Raceway
17-18 Ricky Cornwall Rhys Lansdown Kacey Ingram Rosedale Speedway
16-17 Adrian Lawrence Ally Morrison Jack Yeomans Bairnsdale Speedway
15-16 Matthew Bowers Jack Milthorpe Courtney Meakins Wangaratta Speedway
14-15 Dylan Pendlebury Liam Powell Donald Young Drouin Speedway
13-14 Steven Danks Joshua Thomas Casey Lovell Bairnsdale Speedway
12-13 Tyson Cull Donald Young JoshuaThomas Wangaratta Speedway
11-12 Ryan Thompson Brodie Montague Steven Danks Rosedale Speedway
10-11 Matt Nelson Anthony Brennan Tyson Cull Drouin Speedway
09-10 Brody Christie John Scandrett Anthony Brennan Drouin Speedway
08-09 Jake Mills Marc Montague Carl Langrove Wahgunyah Speedway
07-08 Robbie Saunders Devlin Saunders Jake Brown Bairnsdale Speedway
06-07 Jacob Vuilermin Robbie Saunders Jesse Nichols Rosedale Speedway
05-06 Warrick Howie Beau Connell Cassy Griffey Wangaratta Speedway
04-05 Braiden Perkins Mitchell Foster Adam Montio Rosedale Speedway
03-04 Mitchell Foster Kenny Griffey Andrew O’Connell Bairnsdale Speedway
02-03 Mitchell Foster Daniel Stewart Chris Lack Alexandra Speedway
01-02 Brad Wicks Raymond Ussher Daniel Stewart Rosedale Speedway
00-01 Mark Lyons James Petch Brad Wicks Alexandra Speedway
99-00 James Petch Shane Ingram Steven Bell Rushworth Speedway
98-99 Chris Stewart Aaron Meakins Mark Lyons Rosedale Speedway
97-98 Chris Stewart James Petch Shane Ingham Garfield Wattle Speedway
96-97 Aaron Meakins Adam Robertson Rodney Henskens Alexandra Speedway
Ladies VSC Standard Saloons
Ladies VSC Standard Saloons
Most titles – Kelly McDemott and Sarah Meakins – 4 Titles Each
SEASON 1st 2nd 3rd TRACK
18-19 Trish Dike Ally Morrison Melissa Tatterson Rosedale Speedway
17-18 Trish Dike Kelly McDermott Tegan Bullard Drouin Speedway
16-17 Tracey Ingram Kelly McDermott Kelly Latham Nyora Raceway
15-16 Kellie Latham Hannah Domburg Tracey Ingram Rosedale Speedway
14-15 Sarah Meakins Trish Dike Kelly McDermott Alexandra Speedway
13-14 Anne Gooding Sheena Bishop Karen McKaskil Bairnsdale Speedway
12-13 Sarah Meakins Charlene Dike Anne Gooding Mid-Western Speedway
11-12 Kelly McDermott Sarah Meakins Kellie Garlick Rosedale Speedway
10-11 Kelly McDermott Kellie Garlick Sonia Nelson Drouin Speedway
09-10 Sarah Meakins Trish Dike Debbie Jones Mid-Western Speedway
08-09 Sarah Meakins Debbie Jones Emily Kuhne Alexandra Speedway
07-08 Melissa Kairys Trish Dike Jo Crawford Stawell Speedway
06-07 Debbie Jones Kylie Whittle Melissa Kairys Drouin Speedway
05-06 Jennifer Meakins Di Griffey Heidi Still Alexandra Speedway
04-05 Kelly McDermott Sara Benson Sarah Meakins Bairnsdale Speedway
03-04 Kelly McDermott Sarah Meakins Melissa Kairys Western Speedway
02-03 Sara Benson Kelly McDermott Debbie Jones Drouin Speedway
01-02 Kylie Whittle Leanne Charles Kelly McDermott Drouin Speedway
00-01 Debbie Jones Tracey Ingram Edie Tatterson Alexandra Speedway
99-00 Tracey Ingram Jennifer Meakins Melissa Kairys Alexandra Speedway

 

SDAV Hot Rods
SDAV Hot Rods
Most Titles – Chris Howard – 7 Titles
SEASON 1st 2nd 3rd TRACK
18-19 Stan Marco Snr Dean West Russell Hovey Bairnsdale Speedway
17-18 Michael Coad Dean West Shannon Meakins Rushworth Speedway
16-17 Jason May Jamie May Russell Hovey Rosedale Speedway
15-16 Dean West Shannon Meakins Dylan Linehan Heartland Raceway
14-15 Shannon Meakins Allen Luckett Phil Jenkins Drouin Speedway
13-14 Dean West Allan Luckett Phil Jenkins Alexandra Speedway
12-13 Jason Kavanagh Shannon Meakins Dean West Wangaratta Speedway
11-12 Jason May Jason Kavanagh Eddie Ivermee Drouin Speedway
10-11 Jason Kavanagh Dean West Kali Hovey Rushworth Speedway
09-10 Allan Pitcher Kali Hovey Dean West Western Speedway
08-09 Allan Pitcher Kali Hovey Chris Shaw Nyora Raceway
07-08 Phil Jenkins Shaun Toulmin Mario Nastasi Stawell Speedway
06-07 Shaun Walsh Andrew Howard Tony Green Rushworth Speedway
05-06 Shaun Walsh Andrew Howard Phil Jenkins Bairnsdale Speedway
04-05 Shaun Walsh Mario Natashi Kali Hovey Rushworth Speedway
03-04 Dean Greenham Shaun Walsh Shane Mitchell Wangaratta Speedway
02-03 Jason Kavanagh Shane Mitchell Shaun Walsh Stawell Speedway
01-02 Jason Kavanagh Dean Greenham Mick May Rushworth Speedway
00-01 Jason Kavanagh Phil Jenkins Shane Mitchell Bendigo Speedway
99-00 Dean Welsh Shane Mitchell Peter Williams Rolling Thunder Speedway
98-99 Phil Jenkins Ted Alabacus Mario Nastasi Western Speedway
97-98 Graeme Pitcher Ted Alabacus Ray Welsh Redline Raceway
96-97 Chris Howard Corey Brokenshire Mark Tangey Simpson Speedway
95-96 Peter Williams Ted Alabacus Mark Tangey Stawell Speedway
94-95 Chris Howard Peter Williams Mark Tangey Stawell Speedway
93-94 Eddie Cook Chris Marco Ray Welsh Bendigo Speedway
92-93 Harry Kipper Chris Howard Eddie Cook Jnr Redline Raceway
91-92 Chris Howard Stan Marco Snr I Ted Alabacus
90/91 Chris Howard Happy Kipper Ted Alabacus
89-90 Chris Howard Ray Welsh Tony Koolen Bendigo Speedway
88-89 Chris Howard Tony Koolen Allan Lucket Melbourne Speedbowl
87/88 Tony Koolen Chris Howard Trevor Perry Melbourne Speedbowl
86-87* Col Watt Trevor Perry Melbourne Speedbowl
85-86* Col Watt Trevor Perry Valdo Kamistie
84-85* Trevor Perry Brian Patton Ray Welsh Nyora Raceway
83-84 Chris Howard
82/83 Ted Alabacos Ray Welsh Chris Howard
81/82 Ken Chalcraft Ray Welsh Tony Koolen *over three rounds
80/81 Tony Koolen Col Watt Stan Marco Snr I Melbourne Speedbowl
79/80 Tony Koolen Ray Welsh Chris Howard Melbourne Speedbowl
*’A’ Grade Hot Rods

 

Vic Mini Sprints
Vic Mini Sprints
Most Titles – Wayne Milburn – 4 Titles
SEASON 1st 2nd 3rd TRACK
18-19 Danny Stone Andrew Burleigh Darren Schnoor Bairnsdale Speedway
17-18 Peter Styles Darren Schnoor Andrew Burleigh Nyora Raceway
16-17 Brad Lowe Jason Lynn Darren Schnoor Wangaratta Speedway
15-16 No Title
14-15 David May Matt Parsons Jason Andretto Nyora Raceway
13-14 Owen Milton Stuart Ferguson Matt Parsons Mid-Western Speedway
12-13 Owen Milton Stuart Ferguson Matt Parsons
11-12 No Title
10-11 Ryan McKenna Steve Trewin Matt Parsons
09-10 No Title
08-09 Warrick Taylor Ryan McKenna Terry Williams Bairnsdale Speedway
07-08 No Title
06-07 Stuart Ferguson Dean Parsons Gary Blackney Nyora Raceway
05-06 Dean Greenham Shaun Walsh Shane Mitchell
04-05 Ryan McKenna Davide Carlile Jason Andretti
03-04 No Title
02-03 Domain Ramsey Gary Blackney Ryan McKenna
01-02 Brett Milburn Sean Kuypers Craig Arnett
00-01 Trevor Jury Mark Ogluszko Sean Kuypers Bairnsdale Speedway
99-00 Craig Wicks Brett Milburn Danny Jury Blue Ribbon Raceway
98-99 No Title
97-98 Tony Moule Kevin Bailey Mick Evans
96-97 Wayne Milburn Tony Moule Jason Whiting
95-96 R. Hudson-Davies Mark Burnett Andrew Bray
94-95 B. Jones Tony Moule Paul Farrell
93-94 Paul Farrell Wayne Milburn Mick Evans
92-93 Russell Clarke Tony Moule David Banks
92-93 Paul Farrell Blair Jones Kevin Bailey
91-92
90-91
89-90
88-89
87-88
86-87 Wayne Milburn Colin Cowie Rodney Heathrington
85-86 Wayne Milburn Colin Lindell Les Parkes
84-85
83-84
82-83
81-82
80-81
79-80
78-79
77-78 Wayne Milburn Brian Judd Daryl Wills Alexandra Speedway

 

VSC Limited Sportsman
VSC Limited Sportsman
SEASON 1st 2nd 3rd TRACK
18-19 Lindsay Trotted Darren Adams Craig Ansell Western Speedway
17-18 Dillon Siely Kahn Aston Craig Ansell Mid-Western Speedway
16-17 Dillon Siely Bowen Donkers Adam McKenzie Laang Speedway
15-16 Nathan Baker Adrian Christian Adam McKenzie Bairnsdale Speedway
14-15 Mark McDonald Kahn Aston Bowen Donkers Blue Ribbon Raceway
13-14 Dillon Siely Craig Ansell Mick Rizzoli Western Speedway
12-13 Joe Aston Mick Rizzoli Craig Ansell Bairnsdale Speedway
11-12 Kahn Aston Mark McDonald Chris Stockwell Western Speedway
10-11 Joe Aston Craig Ansell Mick Rizzoli Mid-Western Speedway
09-10 C. Ansell B. Horton J. Aston Blue Ribbon Raceway
08-09 M. Laity A. Greenwood C. Ansel Bairnsdale Speedway
07-08 Mark Laity Mark McDonald Craig Ansell Western Speedway
06-07 Adam Greenwood Nathan Baker Craig Ansell Redline Raceway
05-06 M. Laity P. Wilson N. McKenzie Bairnsdale Speedway
04-05 M. Noonan M. Laity J. Greenwood Western Speedway
03-04 J. Greenwood M. Laity C. Ansell Rushworth Speedway
02-03 T. Greenwood J. Greenwood P. Wilson Bairnsdale Speedway
01-02 J. Aston T. Greenwood M. Seily Alexandra Speedway
00-01 M. Seily M. Noonan P. Wilson Western Speedway
99-00 J. Aston M. Seily M. Laity Rushworth Speedway
98-99 T. Greenwood S. Mathers P. Worthy Nyora Raceway
97-98 NO TITLE
96-97 S. Gartner W. Rowett L. Trotter Timmis Speedway
95-96 M. Laity P. Worthy S. Gartner Stawell Speedway
94-95 L. Mutch A. Nelson D. Adams Bairnsdale Speedway
93-94 S. Overend T. Greenwood S. Gartner Western Speedway
92-93 S. Overend L. Mutch L. Trotter Bairnsdale Speedway
91-92 M. Laity L. Mutch R. Mackay Avalon Raceway
90-91 R. Heatherington T. Greenwood P. Worthy Western Speedway
89-90 T. Greenwood L. Mutch R. Mackay Bairnsdale Speedway
88-89
87-88 Western Speedway
86-87 L. Muster D. Baker D. Mutch
85-86 G. Clover D. Baker D. Mutch Nhill Speedway
84-85
83-84
82-83 R. Blatchford T. Blake K. Helmers Western Speedway
81-82
80-81 B. Hicks R. Matheson M. Ashton Premier Speedway

 

VSC Sports Sedans
VSC Sports Sedans
Most Titles – Butch Hope and Matt Magor – 2 Titles each
SEASON 1st 2nd 3rd TRACK
18-19 Jamie Paull Luke Fallon Dave Donegan Bairnsdale Speedway
17-18 Damian Miller Leigh Bourke Steve Kershaw Alexandra Speedway
16-17 Jamie Paull Andrew Jordan Steve Kershaw Rosedale Speedway
15-16 Damian Miller Andrew Jordan Aaron Bunton Wangaratta Speedway
14-15 Ben Moon Luke Fallon Brendon Miller Alexandra Speedway
13-14
12-13 Matt Nelson Darren Forrest Matt Ridd Rosedale Speedway
11-12
10-11
09-10 Matt Magor Darren Levy Wayne Sheerman Wangaratta Speedway
08-09 Matt Magor Luke Fallon Matt Ridd Alexandra Speedway
07-08
06-07
05-06 NO TITLE
04-05 Peter Connell Grand Ryder Brett Cahill Alexandra Speedway
03-04
02-03
01-02 Brian de la Rue Brian Bromley Peter Connell
00-01 NO TITLE
99-00 Scott McKee Brian de la Rue Nicky Larsen
98-99 Mount Beauty Speedway
97-98 Matt Duncan Joe Breitiph Craig Harrison
96-97 Craig Harrison Wally Larsen Joe Brickoff
95-96 Butch hope Wally Larsen Joe Laria
94-95
93-94
92-93 Butch Hope Geoff Bowers Rowan Davies
VSC Sprintcars
VSC Sprintcars
Mots Titles – Brett Harvey – 3 Titles
SEASON 1st 2nd 3rd TRACK
18-19 Mark Noonan Adam Greenwood Andrew Nielsen Rosedale Speedway
17-18 Adam Greenwood Alistair Bastian Mitch Foster Nyora Raceway
16-17 Denis Jones Roddy Dennison Bobby Daly Rosedale Speedway
15-16 Denis Jones Roddy Dennison Bobby Daly Rosedale Speedway
14-15 Bairnsdale
13-14 NO TITLE
12-13 NO TITLE
11-12 Roddy Bowman Andrew Hughes Allan Pitcher
10-11 NO TITLE
09-10 Dennis Jones Mitchell Foster Warrick Taylor
08-09 Wayne Logue Mitch Foster Mal Siely Nyora Raceway
07-08 Peter Logue Wayne Logue Mick Cook Rushworth Speedway
06-07 Rob Farrer Brad Foster Dennis Jones Bairnsdale Speedway
05-06 NO TITLE
04-05 Brett Harvey Mal Siely Lauren Densley Rosedale Speedway
03-04 Mal Seily Doug Heathcote Sergio Simoni Sonic Speedway
02-03 Mal Seily Adam Flower Brett Harvey
01-02
00-01 Brett Harvey Peter Curtis Wahgunyah Speedway
99-00 NO TITLE
98-99 Brett Harvey Matthew Giffin Doug Heathcote Wahgunyah Speedway
97-98
96-97
95-96 Garry Chippendale Col Beasley Rob Farmer
94-95
93-94 Garry Chippendale D. Bottoms T. Beasley
92-93 Dave Argus Terry Cantrill Peter Bailey
91-92
90-91 S. Whitlock Fred Edwards Gerry Brown
89-90
88-89
87-88
86-87 Graeme Bernard Kerry Guinane John Nugent
VSC Standard Saloons
VSC Standard Saloons
Most titles – Scott Whittle – 5 Titles
SEASON 1st 2nd 3rd TRACK
18-19 Scott Whittle Marcus Reddecliffe Aaron Marshall Nyora Raceway
17-18 Nick Chrystie Paul Domburg Shane Stewart Wahgunyah Speedway
16-17 Warrick Howie Shane Stewart Jacob Vuillerman Alexandra Speedway
15-16 Shane Ardley Cameron Dike Bradley Hill Western Speedway
14-15 Scott Whittle Mark Miles Michael Lovell Rosedale Speedway
13-14 Chris Stewart Jacob Vuillerman Morris Ahearn Sonic Speedway
12-13 Scott Whittle Leigh Gooding Darren Forrest Redline Raceway
11-12 Dale Morrison Shane Stewart Gordon Russell Wangaratta Speedway
10-11 David Cull Daniel Stewart Scott Bruce Southern 500 Speedway
09-10 David Cull Debbie Jones Aaron Meakins Alexandra Speedway
08-09 Glen Pendlebury Ashley Fyffe Aaron Meakins Western Speedway
07-08 Glen Pendlebury Ashley Fyffe Scott Whittle Rosedale Speedway
06-07 Glen Pendlebury Rob Bruce Scott Whittle Simpson Speedway
05-06 Scott Whittle Mark Carlin Rob Bruce Sonic Speedway
04-05 Scott Whittle Glen Pendlebury Colin Yeomans Alexandra Speedway
03-04 David Donegan Allen Perkins Rob Bruce Bairnsdale Speedway
02-03 Justin Ainsworth Chris Stewart Craig Richie Western Speedway
01-02 Scott Whittle Steve Foster Jason Anderson Redline Raceway
00-01 Craig Templeton Colin Yeomans Max jones Wangaratta Speedway
99-00 Jason Sawyer Paul Camm Craig Templeton Alexandra Speedway
98-99 Paul Vuillermin Brendan Lauria Steve Foster Rosedale Speedway
97-98 Jim Turner Robert Braune Mick Cook Western Speedway
96-97 Paul Vuillermin Anthony Randall Alex Redline Raceway
95-96 Colin Yeoman Rick Sankey Alex Bairnsdale Speedway
94-95       Rosedale Speedway
93-94 Gary Hamblin Peter Nicola Steve Foster Rushworth Speedway
92-93        
91-92 Wayne Slade M. Randall Ewan Stewart Alexandra Speedway
VSC Super Rods
VSC Super Rods
Most Titles – Darryl Nelson – 5
SEASON 1st 2nd 3rd TRACK
18-19 Ewan McKenzie Neville Gange Corey Deglaitis Simpson Speedway
17-18 Michael Coad Ewan McKenzie Howard Stansfield Blue Ribbon Raceway
16-17 Andrew Howard Adrien Rieck Rod Smith Mid-Western Speedway
15-16 Michael Coad Leigh Podger Howard Stansfield Western Speedway
14-15 Shawn Walsh Leigh Podger Ken Baynes Simpson Speedway
13-14 Michael McDonald Dale Walsh Grant Stansfield Mid-Western Speedway
12-13 Darryl Nelson Dale Walsh Ewan McKenzie Bairnsdale Speedway
11-12 Geoff Leigh Shaun Walsh Dale Walsh Western Speedway
10-11 Shaun Walsh Jason Grayland Darryl Nelson Simpson Speedway
09-10 Matt Clark Grant Stansfield Wayne Williams Southern 500 Speedway
08-09 NO TITLE
07-08 Jason Kavanagh Grant Stansfield Matt Clark Rushworth Speedway
06-07 Kevin Stanley Tim Van Ginneken Darryl Nelson Southern 500 Speedway
05-06 Leigh Podger Darryl Nelson Simon Van Ginneken Redline Raceway
04-05 Frank Grist Howard Stansfield Steve Clay Southern 500 Speedway
03-04 Darryl Nelson Frank Grist Quentin Tanner Simpson Speedway
02-03 John Baynes Darryl Nelson Frank Grist Simpson Speedway
01-02 David Cook Darryl Nelson Wayne Honeyman Premier Speedway
00-01 David Cook Darryl Nelson David Magilton Mildura Speedway
99-00 Wayne Honeyman Leigh Podger David Magilton Blue Ribbon Raceway
98-99 Darryl Nelson John Vogels Gary Meehan Southern 500 Speedway
97-98 NO TITLE
96-97 Darryl Nelson George Woolstencroft Jason Grayland Mildura Speedway
95-96 Jeff Judd John Vogels Greg Cockayne Simpson Speedway
94-95 John Vogels Jeff Judd Adam Verhoeven Sonic Speedway
93-94 Jeff Judd Darryl Nelson Mal Rankin Redline Raceway
92-93 Bernie Kelly Jeff Judd Darryl Nelson Simpson Speedway
91-92 Jeff Judd Darryl Nelson John Morse Simpson Speedway
90-91 Mal Rankin David Wallace Jeff Judd Simpson Speedway
89-90 Mal Rankin David Wallace John Verhoeven Premier Speedway
88-89 John Morse Peter Sheppard Darryl Nelson Premier Speedway
87-88 Peter Sheppard John Morse Mal Rankin Nhill Speedway
86-87 Ewan McKenzie David Morse John Wiggins Southern 500 Speedway
85-86 David Morse Peter Sheppard Gary Tumbull Laang Speedway
84-85 Alan Howden Peter Davidson Howard Stansfield Simpson Speedway
83-84 NO TITLE
82-83 Ewan McKenzie Steve Cumming Graham (Meggs) O’Dea Simpson Speedway
81-82 Ewan McKenzie Alan Howden Jeff Cumming Premier Speedway
80-81 David Morse Trevor Moore Peter Sheppard Southern 500 Speedway
79-80 David Morse Alan Howden Bryan O’Meara Premier Speedway
VSC Unlimited Sedans
VSC Unlimited Sedans
SEASON 1st 2nd 3rd TRACK
18-19 NO TITLE
17-18 Warrick Taylor Sean Lister Darren Nelson Rosedale Speedway
16-17 Sean Lister Gary Monti Scott Ellis Redline Raceway
15-16 Scott Ellis Sean Lister David Donegan Sonic Speedway
14-15 Damain Miller Brendon Miller Shona Bent Heartland Raceway
13-14        
12-13 Ray Gould Nathan Fawns Alan McKinnon Drouin Speedway
11-12 Matt Nelson Wayne Nelson Mark Topperwein Bairnsdale Speedway
10-11 Jamie Payne Simon Bent Dale Morrison Nyora Raceway
VSC V8 Super Modified
VSC V8 Super Modified
SEASON 1st 2nd 3rd TRACK
96-97 Terry Cornelius Ken Nolan Darrel Mills Wahgunyah Speedway
95-96 Ray Barton Alan Lenane Steve Saunders  
94-95 Jim Williamson Terry Cornelius Wayne Eames Wahgunyah Speedway
93-94 Terry Cornelius Alan Lenane Wayne Eames Wahgunyah Speedway
92-93 Geoff Bowers Alan Lenane Wayne Eames  
91-92 Dick Dale Terry Cornelius    

NEXT STATE TITLE

VSC Unlimted Sedans
9 February 2020

Drouin Speedway
Main Jindivick Road, Drouin West

LAST STATE TITLE

Ladies VSC Standard Saloons
1. Trish Dike
2. Ally Morrison
3. Melissa Tatterson

Rosedale Speedway